Reprezentanţi ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, în vizită de lucru la Giurgiu

Direcţia de Asistenţă Socială Giurgiu a fost, gazda unei şedinţe de lucru la care au participat patru reprezentanţi ai Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Crispin Scotter, consilier pentru politici de resurse umane în sănătate – OMS Europa, prof. Daphne Kaitelidou, consultant OMS, dr. Gareth Rees, consultant OMS, Ioana Novac, reprezentant al Biroului OMS în România şi reprezentanţi ai administraţiei locale, implicit ai Direcţiei de Asistenţă Socială, printre care administratorul public al municipiului Ionel Muscalu şi Adelina Pavel, directorul executiv al Direcţiei de Asistenţă Socială.
Tema principală a discuţiilor a reprezentant-o asistenţa medicală comunitară la nivel local din perspectiva reformelor din sănătate ce vizează managementul resurselor umane.
Astfel, în cadrul acordului încheiat între Ministerul Sănătăţii şi OMS, experţii organizaţiei oferă asistenţă tehnică României în implementarea PNRR în domeniul sănătăţii, în vederea consolidării capacităţilor de gestionare a fondurilor , a capacităţilor de gestionare a serviciilor de sănătate şi a resurselor umane şi digitalizare.
Experţii au fost intersaţi de mecanismul de funcţionare a pieţei muncii la nivel local în ceea ce priveşte asistenţa medicală comunitară, despre cum sunt satisfăcute nevoile în domeniul asistenţei sociale şi nu în ultimul rând, au dorit să ştie punctul de vedere al administraţiei locale în ceea ce priveşte domeniul sănătăţii.
Discuţiile au fost interactive, totodată fructoase, atât pentru gazde cât şi pentru invitaţi, precum şi benefice în vederea îmbunătăţirii domeniului asistenţei sociale la nivel local pentru susţinerea persoanelor defavorizate şi oferirea unor servicii medicale comunitare la standarde europene.

Ultima modificare: 06.09.2022 – 11:47 de către Administrator

Anteriorul Lucrările de pe străzile din municipiu avansează de la o zi la alta